Drogi wodne w Polsce to ponad 3500 km rzek, jezior, kanałów. Na tle dróg wodnych Niemiec, Francji, Holandii, Belgii, polskie rzeki, kanały są wyjątkowo czyste, niemalże zawsze malownicze. Brak na nich ruchu barek i innych dużych statków. Płyną najczęściej w korytarzach bujnej zieleni.
Polskie drogi wodne są skomunikowane z najważniejszymi drogami wodnymi Europy. Na polskie drogi wodne dotrzemy przez niemiecką sieć dróg wodnych z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Austrii, Czech, Węgier i Rumunii.
Na niemalże każdym odcinku polskich dróg wodnych spotykamy mnóstwo ptaków i zwierząt, także rzadkich, jak bobry, bieliki i łosie.
Drogami wodnymi dotrzemy na Mazury, na starówkę w Gdańsku, pod zamek krzyżacki w Malborku, do centrum Wrocławia, Warszawy i pod zamek królewski (Wawel) w Krakowie.
Polskie drogi wodne to nie tylko Wisła – ostatnia dzika wielka rzeka Europy, ale także Kanał Oberlandzki (Elbląski) z jego niesamowitymi pochylniami, Wielka Pętla Wielkopolski z zabytkowymi śluzami i szereg malowniczych rzek oraz kanałów.
Podróżowanie drogami wodnymi po Polsce to alternatywa dla samochodu; alternatywa dla ludzi cierpliwych, mających czas i kochających dziką przyrodę.